RUH SAĞLIĞI ÇALIŞANLARINDA BORDERLİNE’LARA DAİR MİTLER VE GERÇEKLER

9 Nisan 2020 Doğan ŞAHİN 0

Başka hiçbir psikiyatrik tanı borderline kişilik bozukluğu kadar etiketlenmeye, ön yargıya, yargılanmaya, alaya, aşağılanmaya ve hatta öfke ve nefrete maruz kalmamıştır. Ruh sağlığı çalışanlarının en az bilgiyle en fazla olumsuz yargıya sahip oldukları tanı borderline kişilik bozukluğudur. Borderline kişilik bozukluğu, bilgi azlığının nasıl klişelere, mitlere ve ön yargılara neden olabileceğinin en somut örneklerinden biridir. Ancak borderline’lar hakkındaki etiketlemelerin ve karalamaların sadece bilgisizlikten kaynaklandığını söylemiyorum.

DEDİKODU ÖRGÜTLENMEKTİR, BİR DÜŞÜNÜN ABİLER: DEDİKODUNUN TOPLUMSAL VE BİREYSEL DİNAMİKLERİ

9 Nisan 2020 Doğan ŞAHİN 0

Hariri, insanın bir uygarlık yaratmasında en büyük etkenin dedikodu yapabilmesi olduğunu söyler. Freud’a göre ise bir uygarlık kurabilmiş olmamız dürtülerimizi bastırabilme ve erteleyebilme yeteneğimize bağlıdır. Bu iki önerme arasında nasıl bir bağlantı olabilir? Dürtü denetimi dedikoduya o da uygarlığa yol açıyor olmasın? Aslında ikisi arasındaki bağlantı ya da dedikodunun dinamikleri bu kadar basit değil ama bu çıkarım da hepten şaka değil.
Dedikodu aslında birkaç şeyin ortak adı. İçinde farklı tipte dedikodular var, farklı dedikodular olduğu için de farklı dinamikler söz konusu.

KİMLİK ve KİŞİLİK BOZUKLUKLARI

9 Nisan 2020 Doğan ŞAHİN 0

Kişilik bozukluklarında sıklıkla kimlik sorunlarına da rastlanır. Bu yazıda kimlik sorunları ön planda olan kişilik bozukluklarını ele alarak, kimlik ve kişilik arasındaki ilişkilere değinmiş olacağım.

KİBRİN DÖRT YÜZÜ

9 Nisan 2020 Doğan ŞAHİN 0

TDK sözlüğü kibri “Kendini beğenme, başkalarından üstün tutma, büyüklenme, benlik, gurur” diye tanımlamış. Oysa kibrin bundan başka bir anlamı daha var: Soğuk bir küçümseme. Burada kişi başkalarıyla arasına mesafe koyarak, adeta bir ulaşılmazlık zırhına bürünmek suretiyle olası incinmelerden kendini korumaya çalışır. Başkalarını önemsemediğinde onların eleştiri ya da olumsuz yargılarından da kendini muaf sayar.

Ölümden korkmak ya da meydan okumak

11 Nisan 2020 Doğan ŞAHİN 0

Sanırım 12 yaşındaydım. Köyde bir evde misafiriz. Yeri göğü inleten gök gürültüleri, şimşekler ve yıldırımlar eşliğinde bardaktan boşanırcasına yağmur yağıyor. Misafir olduğumuz evin 4-5 yaşlarında bir oğlan çocuğu var. Radyoda haberleri dinliyoruz. Köyde, radyonun yıldırımı çektiğine inanılır. Çocuk dedi ki “Baba, radyoyu kapatalım, yıldırım düşerse misafirlere ayıp olur”.

Terapi hizmetleri yaygınlaştırılmalı

11 Nisan 2020 Doğan ŞAHİN 0

Geleceğe duyulan güvensizlik ve ekonomik refah bozukluğunun psikiyatrik hastalıkları en çok tetikleyen etkenler olarak vurgulayan Prof. Dr. Doğan Şahin, bilinçsiz antidepresan kullanımının giderek artmasına dikkati çekti…

Depreme karşı ‘aldırmazlığın’ anlamı ne? (Gazete Duvar)

10 Nisan 2020 Doğan ŞAHİN 0

İstanbul’da gerçekleşeceğine kesin gözüyle bakılan büyük deprem öncesinde, kimimiz evinin veya işyerinin bulunduğu binanın sorunlu olduğunu, bazılarımız ‘alttaki dükkanın kolon kırdığını, üst katın kiriş yıktığını’ bal gibi biliyor. Ama susuyor. Bu ruh halini travma uzmanı Prof. Dr. Doğan Şahin’e sorduk…

‘Aşkım’ deme dudağından öpme (Milliyet)

10 Nisan 2020 Doğan ŞAHİN 0

Prof. Dr. Doğan Şahin açıkladı: “Anne – babaların çocuklarına ‘Sevgilim’ diye hitap etmesi, evlatlarını dudaklarından öpmeleri son derece sakıncalı. Bunlar çocukların gelecekteki duygusal ve cinsel yaşamını riske atıyor”