İLİŞKİ DEĞERLENDİRME TESTİ: İLİŞKİNİZ NE DURUMDA ?


İLİŞKİNİZ NE DURUMDA?
 YA DANE KADAR İYİ BİR AŞIKSINIZ?

Prof. Dr. Doğan Şahin

Elbette gene yarı şaka bir test! Yarısı şaka olduğu için çok ciddiye almayın derim, ama aynı zamanda yarısı şaka olmadığı için de fazla önemsemezlik  yapmayın.  Testi tek başınıza yapmanızı öneririm, böyle daha samimi olabilirsiniz.

Ama sonrasında sevgilinizin yerine düşünerek de doldurduktan sonra sevgilinizden de doldurmasını isteyin ve onunla test hakkında konuşun, bazı sorunları fark etmek ve çözmek için iyi bir başlangıç olabilir. 

Aşağıdaki 20 ifadenin her birine şu şıklardan hangisini karşıladığında göre 1-5 arasında bir puan veriniz: 1: hiç öyle değilim 2: bana çok az uyuyor 3: beni biraz anlatıyor4: çoğunlukla ifade edildiği gibiyim 5: tamamen böyleyim

1.Ailem önemli olsa da ilişkimize müdahale etmelerine izin vermem

2. Arkadaşlarını genellikle beğenir ve takdir ederim

3. Başka biriyle mutlu olabileceğimi düşünmem

4.Beni terk edebileceğini düşünmem

5.Canımı sıksa ve bazen kızdığım olsa da ona hiç öfkelenmem

6.Hastalansa, ona kötü bir şey olsa üstüne titrer, bakarım

7.Hayatımı ölene kadar onunla geçirmek isterim

8.Hemen her gün iltifat ederim

9.Her türlü cinsel fantezimi ve isteklerimi onunla paylaşabilirim ve o da isterse yaparız

10.Cinsel fantezilerimin nesnesi O’dur.

11.Ona bağlanmış olmak beni mutlu ediyor

12.Onu bebeğimmiş gibi korumak kollamak isterim

13.Onu cinsel olarak çok çekici bulurum

14.Onun aklını, kişiliğini çok takdir eder, beğenirim

15.Başkalarının onunla ve ilişkimizle ilgili yorumlarına aldırmam

16.Onun cinsel doyumunu önemserim çünkü beni mutlu eder

17.Onu çok zevk sahibi bulur ve takdir ederim

18.Onunla ilgili ailem ve arkadaşlarımla olumsuz şeyler konuşmam

19.Kendisiyle ilgili olumsuz düşünce ve duygularımı mutlaka konuşurum

20.Sık sık ona sevgimi sözel olarak ifade ederim

DEĞERLENDİRME
Önce kendiniz için doldurun ve puanlayın.
Sonra da partneriniz olsa nasıl cevaplandırırdı diye düşünerek onun yerine cevaplayıp puanlayın.

Eğer partneriniz bunu doldurup, kendi puanlarını sizinle paylaşmayı kabul ederse hem kendi değerlendirmenizi hem de onun için nasıl değerlendirdiğinizi birbirinizle paylaşarak neleri doğru tahmin ettiğinizi neleri faklı gördüğünüzü de konuşabilirsiniz.

Ama ilişkinizi beraber değerlendirecekseniz, herkesin kendisi için verdiği puanların ortalamasını alın.

Şimdi puanlarınıza göre ilişkinizi ve kendinizi değerlendirme vakti:


90-100 Puan: Mükemmel bir âşıksınız. Mükemmel bir ilişkiniz var. Oldukça sağlıklı ve olgun biri olmalısınız, partneriniz için de aynı şeyi söyleyebilirim. Eğer yalan söylemiyor ya da kendinizi kandırmıyorsanız büyük bir aksilik olmadıkça hayatınız boyunca sevgilinizle mutlu bir yaşam süreceksiniz. 

80-89 Puan: Oldukça iyi bir âşıksınız. Mükemmele yakın bir ilişki.  Bir iki küçük kusur, bir iki anlaşmazlık heyecan verici bile olabilir. Ama gene de 5 almadığınız maddelerde neler yapabileceğiniz düşünebilirsiniz.

70-79 Puan: Size iyi bir âşık denebilir. Ortalamanın biraz üstünde yani. 4 veya beş almadığınız maddeleri iyileştirmeye çalışırsanız, daha iyi bir ilişkiniz olabilir.

60-69 Puan: Pek iyi bir aşık olduğunuz ve ilişkinizin de çok iyi olduğu söylenemez. Vasat bir ilişkiniz var diyebiliriz. İlişkinizi daha iyi yapmak için, epeyce gayret etmeniz gerekiyormuş gibi görünüyor.

50-59  Puan:  Ya yıpranmış bir ilişkiniz var ya da daha kötüsü hep böyleydiniz. Ama bu ilişkinin ciddi bir bakıma ihtiyacı var. Bu sizin normaliniz ise ve memnunsanız fazla kurcalamayabilirsiniz. Belki de siz fazla duygusal biri değilsiniz ve bir aşk insanı değilsiniz. Tutku, heyecan ve cinselliğin az olduğu, makul bir ilişkiniz vardır belki de.

40-49 Puan: Kötü bir aşıksınız ve kötü bir ilişkiniz var. Ya sevmeyi bilmiyorsunuz ya da ilişkinizi muhtemelen elbirliği ile kötü bir hale getirmişsiniz. Ciddi bir hesaplaşmaya ihtiyacınız var. Bu ilişkiyi yürütecekseniz böyle kalmasına izin vermeyin, bu ilişkiyi düzeltmeye niyetiniz varsa daha fazla oyalanmayın. 
30-39 Puan: Umarım daha yeni tanımakta olduğunuz için böyle düşük bir puan almışsınızdır. Uzun zamandan beri tanıyorsanız ve devam eden bir ilişkiniz varsa durumunuz oldukça vahim. Uzatmaları oynuyorsunuz
20-29 Puan:  Bağımlı biri değilseniz bu ilişkiyi neden sürdürdüğünüzü ben de merak ettim.  

20 den az: Bu ilişkiyi bitirmeniz, hem kendinize hem de ona bir iyilik olurmuş gibi görünüyor. Fazla da gecikmeyin derim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın